preskoči na sadržaj

Osnovna škola Rugvica

Login
Vremenska prognoza

e-dnevnik

Upisi u 1. razred

Izaberi srednju školu

 

Office 365

Office 365 je besplatan za sve učenike i nastavnike

HŽ Putnički prijevoz

Kutak školskog liječnika

Odbojka za učitelje

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Arhiva dokumenata
eTwinning

Projekti


Dabar

Dabar

Sigurnost

Kako zaštititi dijete

CERT

CARNet portali

 

Institucije

 

Anketa (mala)
Kako vam se sviđa web stranica škole?




brojač
Ispis statistike od 4. 8. 2010.

Ukupno: 1753128
Ovaj mjesec: 2747
Ovaj tjedan: 966
Danas: 20
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Sanja Hanžek Hrastinski, 30. 3. 2022.

28. ožujka 2022. naši su osmaši posjetili Vukovar u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.


Nastavu smo započeli predavanjem na temu „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Riječ je o najvećoj i najkrvavijoj bitci Domovinskog rata koja je trajala od kolovoza do studenog 1991.godine. Opsada grada trajala je 87 dana od strane JNA i srpskih paravojnih snaga. Grad je pretrpio velika razaranja, podnio ljudske žrtve, mučenja u logorima te progon stanovništva.

Uslijedio je obilazak MCDR. U podrumskim prostorijama centra rekonstruirani su logori Stajićevo i Begejci, a učenicima ispričano o načinima postupanja s logorašima. Također su imali priliku vidjeti izložbu naoružanja korištenog u obrani Vukovara.

Posjetili smo i Trpinjsku cestu – Spomen dom hrvatskih branitelja, izgrađen u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije u središtu koje je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a uokolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade.

Posjetili smo i samostan te crkvu sv. Filipa i Jakova.

Spomen dom Ovčara otvoren je u jednom od hangara poljoprivrednog dobra VUPIK kao mjesto sjećanja na ranjenike i civile iz vukovarske bolnice pogubljenih od srpskog agresora. Na stropu je jedna zvijezda za svakog ubijenog i nestalog na Ovčari. U podu su instalirane čahure kao simboličko prikazivanje načina na koji su žrtve ubijene. Središnjm dijelom dominira spirala koja simbolizira zatvoreni krug zla. Na njoj se proiciraju imena žrtava, dok upaljena svijeća simbolizira vječni spomen na mučene i ubijene na Ovčari. Slike žrtava na Ovčari raspoređene su po zidovima, pojavljuju se i nestaju svakih desetak sekundi, a ispod njih na slami, izložene su osobne stvari ubijenih nađene u masovnim grobnicama.

Na Ovčari i Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata učenici su zapalili svijeću.

Za kraj smo posjetili i Muzej vučedolske kulture, jednog od najznačajnijih arheoloških muzeja u Europi. Muzej je tematski podijeljen na dijelove o životu, gospodarstvu, vjerovanju, vučedolskom kalendaru..., s čime su ih na zanimljiv način upoznali vodiči muzeja.

Nakon toga učenici posjećuju Gradski muzej Vukovar, smješten u kompleksu dvorca Eltz iz sredine 18. st. Njemački grofovi Eltz osnovali su vukovarsko vlastelinsto koje će dva stoljeća imati presudan gospodarski i kulturni utjecaj na razvoj vukovarskog kraja. Muzej na više katova pokazuje zavičajne zbirke od prapovijesti do Domovinskog rata i galerije umjetnina, kroz koje su učenike proveli vodiči.

Terensku nastavu zabilježili smo i fotografijama…

 

Vukovar 2022





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju