« Svibanj 2024 »

OBAVIJEST!
Autor: Sanja Hanžek Hrastinski, 1. 3. 2023.

Poštovani roditelji,

molimo Vas da ovu obavijest shvatite ozbiljno, ali i da zbog nje ne stvarate paniku. U školi se pojavio svrab, kožna bolest praćena snažnim svrabom i crvenilom na koži.

Bolest uzrokuje grinja, mali člankonožac nevidljiv oku koji se vrlo lako prenosi izravnim duljim fizičkim kontaktom s čovjeka na čovjeka ili preko zaražene odjeće, ručnika ili posteljine. Posebno se lako širi u većim skupinama, zbog čega je škola, odnosno naše učionice dobro mjesto za širenje ove bolesti. Ne možemo biti sigurni hoće li doći do njezina širenja, ali smo vas dužni upoznati kako bismo zajedno bili informirani, na vrijeme mogli prepoznati ovu bolest ako se pojavi i poduzeti sve kako bismo ju spriječili ili smanjili broj oboljelih.

Bolest ćete, ukoliko se pojavi, kod svog djeteta prepoznati jakim svrabom nakon čega će se pojaviti crveni osip na mjestima grebanja i češkanja  Osjećaj svraba pojačava se po noći i općenito kad se osoba nađe u toplijem prostoru, pa bolest po tome možete prepoznati i prije izbijanja osipa, jer ćete uočiti kako se primjerice dijete češka dok spava.  Molimo Vas da ukoliko kod svog djeteta uočite stalno češkanje i grebanje koja ne prestaje, odmah kontaktirate svoga liječnika i ne šaljete dijete u školu dok ne provjerite radi li se o svrabu. Liječnik će prepisati potreban lijek i objasniti što sve treba učiniti kako bi bolest bila izliječena. U slučaju oboljenja dijete ne smije dolaziti u školu pa vas molimo da se u tom slučaju strogo držite uputa liječnika dok traje mogućnost prijenosa bolesti na ostale učenike. Isto vrijedi i za braću i sestre jer ukoliko jedan član obitelji dobije svrab postoji velika vjerojatnost pojave i kod ostalih članova obitelji. U tom slučaju posavjetujte se s liječnikom i u vezi djeteta koje pohađa školu, a kod kojeg možda još niste primijetili simptome.

Kako bismo smanjili mogućnost širenja ove bolesti u školi, molimo vas također da upozoravate svoje dijete da ne oblači odjeću drugih učenika (npr. jakne) i što manje koristi stvari drugih učenika, izbjegava fizičke kontakte (hvatanje za ruke, doticanje ramena, glave i sl.) i redovito pere ruke.

U slučaju da unatoč svemu navedenom, vaše dijete bolest ipak dobije, ukažite mu kako bolest mogu dobiti svi, bez obzira na higijenu te da u tom slučaju nije opravdan osjećaj krivnje zbog dobivanja ove bolesti.