« Svibanj 2024 »

Terenska nastava učenika osmih razreda u Vukovaru
Autor: Sanja Hanžek Hrastinski, 21. 12. 2022.

Dana 15. i 16. prosinca 2022. godine učenici osmih razreda OŠ Rugvica bili su na terenskoj nastavi u Vukovaru. Tijekom boravka u Vukovaru posjetili smo sve memorijalne lokacije te saslušali mnogobrojna zanimljiva i poučna predavanja.

Naši su učenici zaista pozorno pratili i sudjelovali u razgovoru s predavačima, a neki su i isprobali sjesti u vojna vozila pa čak i u avion. Prvi je dan našeg boravka obogaćen razgledavanjem Gradskog muzeja Vukovar koji je smješten u prekrasan dvorac Eltz gdje smo se upoznali s poviješću grada i prije Domovinskog rata. Cijeli nas je prostor posebno očarao i prigodnom advenskom dekoracijom i klizalištem u perivoju dvorca. U još dalju prošlost vratili smo se u Muzeju vučedolske kulture gdje smo saznali mnoge zanimljivosti vezane uz život prastanovnika ovih prostora. Vrhunac dana bio je posjet čuvenom vukovarskom vodotornju – simbolu hrvatskoga zajedništva. Navečer smo se mogli zabaviti na dicso zabavi na brodu gdje smo upoznali i neke učenike iz drugih škola.

Drugi dan našeg boravka bio je posvećen posjetu memorijalnim lokacijama uz pratnju voditeljice koja nam je ispričala mnoge teške, ali i dojmljive priče vezane uz njih. Posjetili smo samostan i crkvu svetih Filipa i Jakova, bolnicu, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Ovčaru i Trpinjsku cestu. Prisjetili smo se mnogih stvari koje smo već znali, ali i naučili puno toga novog.

Naš posjet Vukovaru završio je još jednim predavanjem koje je simbolično nazvano Škola mira što je i najvažnija poruka koju trebamo ponijeti iz ovog grada: da je mir nešto najvrednije što imamo. To su  potvrdili i naši prijatelji koji su nas predstavljali na kvizu znanja.

Terenska nastava u Vukovaru protekla je izvrsno i sigurna sam da će svima nama ostati u sjećanju za cijeli život.

Lorena Krnetić, 8.a

Vukovar 2022