Četvrtaši naše škole u MUO
Autor: Kornelija Petrović, 17. 5. 2018.

Povodom Međunarodnog dana obitelji, četvrtaši OŠ Rugvica 11. svibnja 2018. posjetili su izložbu „Šezdesete u Hrvatskoj: Mit i stvarnost“  u Muzeju za umjetnost i obrt.

Šezdesete  godine su  godine baka i djedova sadašnjih četvrtaša, a smatraju se zlatnim vremenom naše novije povijesti.

Izložba kronološki obuhvaća razdoblje između 1958. i 1971. godine.

Izložba je postavljena na dvije etaže prekrasnog prostora MUO. U predvorju izložba počinje automobilom Fićekom, koji je  ujedno i najveći izložak.

U vrijeme šezdesetih pojavljuju se umjetnički pokreti i manifestacije, važna književna djela, suvremeni ples i arhitektonske novosti.

Umjetnici odbacuju figurativno izražavanje i prihvaćaju apstrakciju. Na izložbi su djela Gorgona, naivnih slikara, Glihe, Murtića, Price, Džamonje, Rabuzina i drugih.

U tim godinama stvara se i jako potrošačko društvo koje potiče jačanje industrije te proizvodnju robe široke potrošnje. Na izložbi su tako oslikani mnogi uporabni predmeti :  ambalaža čokolade Kraš, stara boca Coca-Cole, staklene boce za mlijeko, odjeća i obuća.

Dječji kutak prikazuje da se djecu stavljalo u središte društvene i obiteljske pozornosti. Četvrtaši su tako mogli vidjeti bilježnicu učenice tadašnjeg 2. razreda, crvene koturaljke, poni bicikl,…

Veliki interes na izložbi učenici su pokazali za hrvatsku animaciju – Zagrebačku školu crtanog filma koja je i danas priznata u cijelom svijetu, a  koja je vrhunac doživjela Oscarom za „Surogat“ Dušana Vukotića.

Na više mjesta na izložbi učenici su mogli  pogledati  dokumentarne i igrane filmove najznačajnijih tadašnjih autora.

Jedna cjelina izložaka bavi se šezdesetima „preko granice“ – ljudima koji su odlazili „trbuhom za kruhom“  te Trstom u koji se išlo u šoping onoga čega u Hrvatskoj nije bilo, a na to podsjećaju izložene traperice, kožna jakna, cipele, šuškavac.

Na izložbi su izloženi i omoti popularnih albuma pop i rock glazbe te nekadašnji obavezni inventar kafića – džuboks.

Učenici su imali priliku stavljanjem slušalica doživjeti glazbu toga vremena.

Motivirani izložbenim primjercima Miroslava Šuteja, učenici naše škole sudjelovali su u radionici op-arta (optička umjetnost) te uz stručno vodstvo izradili 2 veća likovna djela koja će biti izložena u MUO s ostalim skupnim učeničkim djelima sudionika navedene radionice.

Tekst i fotografije: Danijela Klajn

MUO_2018