Maturalno putovanje – drugačije od drugih
Autor: Anton Čop, 14. 6. 2016.

Maturalno putovanje – drugačije od drugih

Tijekom prošle školske godine četiri razrednika, tadašnjih šestih razreda, u nekom su trenutku počeli razgovarati o maturalnom putovanju koje im predstoji 2016. godine. Nekako smo se odmah svi složili da nas ne privlači povesti učenike na još jedno „klasično“ maturalno putovanje. Iako je Jadranska obala prekrasna zaključili smo da Hrvatska ima još ljepota za ponuditi i tako se rodila ideja za putovanje u Liku. Kroz nju su mnogi naši učenici prošli, no koliki su se zaustavili i razgledali? I tako smo, na iznenađenje mnogih, odlučili: Ne idemo na more, idemo u planine!

Prvi dan putovanja temeljio se na Velebitu i na nečemu za što smo svi čuli, a sada se naša generacija sedmaša može pohvaliti da su i vidjeli: Zavižan, meterološku postaju na 1594 m nadmorske visine. Ustanovljena 1. listopada 1953 godine i od tada radi bez ijednog dana prestanka. Uživali smo u pogledu, svježem zraku, vručem čaju, ali i trčanju uz Zavižanski vrh zvan „Zavižanska kosa“.

Drugi dan je osvanuo prekrasan, sunčan i savršen za splavarenje rijekom Likom. Polagana vožnja kroz prekrasan krajolik nije bila toliko uzbudljiva za naše učenike kao trčanje po Velebitu, ali čekalo ih je iznenađenje koje nije bilo u programu: posjet Karlobagu i naravno – kupanje! Nakon prekrasnog pogleda s prevoja Baške Oštarije dan smo završili kupajući i sunčajući se.

Slijedio je, zapravo, najvažniji dan našeg putovanja : Rizvan City. Iskreno, ja se nisam ni probudila, ali svi su učenici bili na nogama i spremni za adrenalinski park. Iznenadili bi ste se koliko su naši učenici hrabri i željni avanture. Rizvan City nalazi se u prekrasnom okruženju netaknute prirode. Sve posjetitelje dočekati će ljubazni, ali odlučni i stručni vodići koji će se pobrinuti da svaki Vaš drhtavi korak kroz njihov park prođe sigurno. Smijali smo se, vrištali, ruke su nas boljele, ali smo uspjeli. Prošli smo sve etape parka: adrenalinski park kojem je staza postavljena na 8-10m visine i nemate stabilno tlo pod nogama, već hodate po užetu, visećim trokutima, mostićima koji se ljuljaju i na kraju se spuštate mini zip line-om na kraju kojeg Vas zaustavi (barem su me tako upozorili) bukva!

Drhtavim nogama zatim idete do velikog zip line-a i spuštate se kroz drveće do podnožja. Ukoliko Vam ove avanture nisu dovoljne možete se popeti i na 10m visoku umjetnu stijenu, te se ljuljati na najvećoj ljuljački u Hrvatskoj. Za kraj moram pohvaliti i dio učitelja koji su hrabro prošli sve izazove Rizvan Citiya.

Posjet Smiljanu i Memorijalnom centru Nikole Tesle protekao je vrlo mirno, pogodite zašto.

Posljednji dan putovanja proveli smo u Zadru, prošetali se pokraj Morskih orgulja, Sv. Stošije, kupili suvenire i ručali u jednom od restorana. A zatim smo doista morali predahnuti, gdje drugo nego na plaži! Kupanje je potrajalo do poslijepodnevnih sati, kada smo doista morali krenuti kući.

Nama (učiteljima), učenicima i pratiteljima ovo će putovanje ostati trajno utisnuto u sjećanje. Lika je prekrasna, hotel za svaku pohvalu, hrana ukusna i prilagođena našim željama. Navečer smo kuglali, plesali, jeli palačinke sa sladoledom... Puni smo dojmova i naši učenici kažu da bi opet ponovili ovo putovanje. Više ne žele na kupanje, žele adrenalin koji im je ponudio Velebit, Lika i Rizvan City.

Za kraj Vam postavljamo izazov: pokušajte nas nadmašiti ili barem slijedite naše stope, uvjeravam Vas da nećete požaliti!

Irena Jelić, dipl. uč.