« Ožujak 2024 »

Proljetna školu učitelja i odgajatelja
Autor: Kornelija Petrović, 13. 3. 2018.

I ovog proljeća Hrvatski pedagoško - književni zbor organizirao je stručno znanstveni skup,  Proljetnu školu učitelja i odgajatelja koja se održala  u Opatiji od 5.-7. ožujka 2018., a tema je bila:  Izazovi unapređenja suvremenog obrazovanja

Osnovnu školu Rugvica,  po treći put predstavljala  je g. Vesna Žutak, dipl. učiteljica. Tema njezine prezentacije, odnosno primjera dobre prakse bila je stručno usavršavanje -  iskustva iz Brussela. Nakon predavanja mnogi su učitelji iz cijele Hrvatske  bili zainteresirani za ovu  tematiku i tražili kontakte iz Brussela kako bi se i druge škole mogle uključiti u Erasmus projekte,  na Ključnu aktivnost 1 i Ključnu aktivnost 2, posebice strateška partnerstva.  Iz predavanja je vidljivo da, premda se mnogo govori o EU fondovima I programima  EU,  škole i učitelji malo znaju o tome. Problem je u slabom informiranju vrtića i škola od strane Agencije za mobilnost te nedovoljnom nagrađivanju odgajatelja, učitelja i profesora koji pripremaju EU programme, a to je jako zahtjevan i obiman posao.  Najavljeno je od strane MZO da se u budućnosti spomenuto nastoji poboljšati. Možemo zaključiti da je  nemoguće  provoditi reforme bez širine znanja i cjelokupnog ozračja obrazovno-odgojno ustanove te otvorenosti učitelja  prema novim mogućnostima i novim  poučavanjima učenika, a u svrhu stvaranja Škole za život.

Žutak 2018