„Zagreb grade, divni moj!“
Autor: Kornelija Petrović, 13. 10. 2017.

Dan nakon državnog praznika Dana neovisnosti, učenici koji su se odlučili uključiti u rad dramsko-scenske skupine, literarne družine i dodatne nastave iz hrvatskoga jezika, prošetali su gornjogradskim ulicama našeg glavnog grada i podsjetili se na mnogobrojne zanimljivosti iz njegove slavne prošlosti.

Tema ove terenske nastave bila je otkriti nepoznate ili manje poznate priče i sličice vezane uz neke od najpoznatijih hrvatskih književnika.

U društvu Matoša na Štrosu čitali smo njegovu „Gospu Mariju“, a ispod romantične svjetiljke koja noću osvjetljava Gornjogradsku gimnaziju razmišljali o Majerovoj „Plinskoj lanterni na Griču“. Poznata mjesta Gornjeg grada nadahnula su i poznatu književnicu Mariju Jurić Zagorku, ispred čijeg kipa smo zastali uspinjući se na Opatovinu, kao i Augusta Šenou na što nas je podsjetio kip najpoznatije Dore iz Zagreba, Dore Krupićeve iz „Zlatarevog zlata“.

Mnogo je toga još zagolicalo maštu mladih ljubitelja lijepe hrvatske riječi, a posebno ih se dojmila izložba „Croatia je Hrvatska“ koja je postavljena u tajanstvenom tunelu Grič. Saznali smo mnogo toga o lijepim i, nažalost, žalosnim trenucima hrvatske povijesti. Iz tunela nas je ispratila kiša koja nas je simbolički oprala od svega lošega što nam se dogodilo tako da puni novih ideja smijemo zakoračiti u budućnost.

Šetnju smo zaključili stihovima Miroslava Krleže koje progovara njegov lik Petrica Kerempuh „Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo“ te smo se puni dojmova, grickajući kestene i kukuruze, uputili prema školi.

Kristina Munić-Matošević i Andrea Špac

Zagreb grad